Infiniband

Z Komputery Dużej Mocy w ACK CYFRONET AGH
Wersja z dnia 10:39, 9 lut 2012 autorstwa Marek (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Infiniband jest rodzajem sieci komputerowej, charakteryzującej się bardzo wysoką przepustowością oraz niskimi opóźnieniami, co czyni z niego świetne rozwiąz...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj

Infiniband jest rodzajem sieci komputerowej, charakteryzującej się bardzo wysoką przepustowością oraz niskimi opóźnieniami, co czyni z niego świetne rozwiązanie do budowy klastrów obliczeniowych. Infiniband oferuje możliwość wykonywania tzw. RDMA, czyli Remote Direct Memory Access, dostępu do fragmentu pamięci operacyjnej innego serwera bez pośrednictwa sterowników i z maksymalnym możliwym pominięciem systemu operacyjnego. Mechanizm ten jest często wykorzystywany nie tylko do komunikacji pomiędzy procesami obliczeniowymi, ale także do transferów danych, np. na tymczasowe zasoby dyskowe czy checkpointingu.

Obecnie najczęściej spotykaną odmianą, stosowaną także w klastrach Cyfronetu, jest Infiniband 4X QDR, który oferuje przepustowość na poziomie 40Gb/s oraz rzeczywiste opóźnienia rzędu kilku mikrosekund.