Gaussian

Z Komputery Dużej Mocy w ACK CYFRONET AGH
Skocz do:nawigacja, szukaj

Ograniczenia

Dostęp do programu jest przydzielany dla wszystkich osób gridowych automatycznie (konta plg*) oraz dla osób lokalnych po uprzednim skontaktowaniu się z administratorami na adres:


Opis aplikacji

Gaussian jest jednym z najpopularniejszych programów umożliwiających obliczenia parametrów układów molekularnych przy użyciu metod chemii kwantowej oraz mechaniki i dynamiki molekularnej. Gaussian umożliwia przeprowadzanie obliczeń tak przy użyciu przy użyciu metod ab initio jak i półempirycznych. Obliczenia mogą być prowadzone na układach w stanie gazowym lub roztworach, w stanie podstawowym lub stanie wzbudzonym.

Strona producenta: http://gaussian.com/
Dokumentacja producenta: http://www.gaussian.com/g_tech/g_ur/g09help.htm
Inna dokumentacja:

Wersje na maszynach Cyfronetu

Baribal Panda Mars Zeus Zeus vSMP Zeus GPGPU
G03(E.01)
G09(A.02)
G03(E.01) G03(D.01)
G09(A.02)
G09(C.01)
G09(D.01)
G03(E.01)
G09(A.02)
G09(C.01)
G09(D.01)

Ograniczenia licencyjne

Wersja Ilość licencji Typ licencji
G03 bez ograniczeń akademicka
G09 bez ograniczeń akademicka

Zalecenia ogólne

  • Gaussian zainstalowany w ACK Cyfronet działa jedynie w obrębie jednego węzła obliczeniowego ze współdzieloną pamięcią.
  • Dla obliczeń generujących duże pliki (po kilkanaście-kilkadziesiąt GB) zawierające m.in. całki dwuelektronowe zalecamy zastosowanie trybu Direct, w który potrzebne całki doliczane są na bieżąco a nie składowane w pliku. Tryb ten ustawia się podając jako słowo kluczowe SCF=Direct w pliku wejściowym definującym obliczenia.
  • Zmienna środowiskowa $GAUSS_SCRDIR ustawia ścieżkę, w której będą zapisywane pliki tymczasowe. Zalecamy ustawianie jej na szybki zasób dyskowy.
  • Uwaga: Liczbę procesorów specyfikujemy podając %NProcShared w wejściowym pliku definującym obliczenia.

Sposób uruchamiania

Baribal

Mars

Panda

Zeus